
Predsjedavajući Skupštine Hercegovačko-neretvanske županije Šerif Špago (SDA), koji je na ovu dužnost izabran prije devet mjeseci, u intervjuu za Avaz govori zbog čega je skoro godinu od održavanja općih izbora trajalo formiranje izvršne vlasti u HNŽ. Također, ističe da su svi u HNŽ svjesni da brojni problemi na političkoj sceni u BiH i FBiH posebno negativno utječu na politička zbivanja u HNŽ-u i Mostaru te dodatno usporavaju procese.
Špago je oštro kritizirao nedavni slučaj u vezi s isplatom proračunskog novca državnim službenicima za rad u raznim komisijama, kada su mnogi od njih utrpali u svoje džepove i po 20.000 KM.
Razgovor prenosimo u cijelosti:
Nakon potvrđivanja Vlade HNŽ uputili ste izvinjenje građanima što su dugo čekali na formiranje izvršne vlasti. Zašto se toliko “lutalo” kod formiranja većine uzme li se u obzir da je HNŽ redovno posljednja županija koji formira Vladu?
– Svi trebamo više raditi da ovaj proces bude što kraći i u lancu odgovornosti ima i našeg dijela. Mnogo faktora je utjecalo na sporo formiranje Vlade. Najprije, naša županija je jedan od tri u FBiH gdje se vlada izglasava dvotrećinskom većinom zastupnika u Skupštini. Međutim, izlazak DF-a iz koalicije na razini FBiH je usložnio iznalaženje te većine, imajući u vidu da su sve ostale političke partije, zastupljene u Skupštini, do tada donijele odluke da će u ovom mandatnom razdoblju djelovati kao opozicija, čime je stvorena pat-pozicija. U međuvremenu su se dogodili i izbori unutar SDA i HDZ-a BiH, što je donekle usporilo iznalaženje konačnog rješenja. Ali, moram istaći odgovoran odnos zastupnika Saveza za bolju budućnost (SBB) prema građanima davanjem podrške Vladi HNŽ u kojoj ta stranka nije zastupljena. To je jedan novi demokratski standard na našoj političkoj sceni.
Do kada će HNŽ biti poseban slučaj?
– Nadam se da će ovo biti posljednji put da formiranje Vlade HNŽ traje ovako dugo, možda je jedno od rješenja da se vode usporedni politički dogovori o formiranju Vlade FBiH, Vlade HNŽ i Vlade SBŽ, jer funkcioniranje Federacije BiH se, prije svega, najbolje može vidjeti u ove dvije županije, koje su nekada bile županije s posebnim statusom.
Skupština i Vlada nastavljaju s isplatom “bijelog kruha”. Postoji li raspoloženje da se to promijeni?
– U prošlom sazivu Skupštine, nakon prosvjeda građana lani u veljači, Klub Bošnjaka je u dva navrata predlagao izmjene i dopune zakona o pravima izabranih dužnosnika, gdje je, između ostalog, bilo predviđeno ukidanje i “plaće nakon prestanka javne funkcije”. Navedeni prijedlog nije dobio potrebnu većinu na sjednici Skupštine, čak je pri glasanju bio odnos 15 zastupnika za, 15 protiv. Zaista, očekujem da će nakon usvajanja navedenih inicijativa na višim nivoima vlasti i u našoj županiji doći do izmjena navedenog zakona.
Veliku prašinu u javnosti nedavno je izazvao slučaj s isplatom skoro milijun KM iz županijske blagajne državnim službenicima za naknade za rad u raznim komisijama. Županijski sud u Mostaru je utvrdio da komisije nemaju pravo na naknadu. Što možete poduzeti?
– I ranije sam upozoravao da je Vlada nesmotreno donijela odluku o zabrani isplata za komisije, jer su u isti koš stavili i razne ad hoc komisije koje formiraju resorni ministri i koje se isplaćuju prema pravilnicima koje donose pojedini ministri bez suglasnosti Vlade. Ni prethodna vlada, kao ni prethodni ministar financija (Samir Hadžihusejnović – SDP, op. a.) nisu pitali Skupštinu ni za formiranje komisija, ni za njihovu isplatu, i u tim komisijama nema nijednog zastupnika. Od nove vlade očekujemo da poduzme sve mjere da bi nezakonito isplaćena javna sredstva bila vraćena u proračun i da se hitno uskladi odluka o radu i plaćanju komisija s presudom Suda, kao i da sve pravilnike resornih ministara o formiranju i plaćanju komisija stavi van snage. Mi u Skupštini ćemo sigurno to pomno pratiti i tražiti odgovornost!
– Sud je zabranio isplatu komisijama u Ministarstvu trgovine, turizma i zaštite okoliša za komisije koje je formirao resorni ministar (Semin Borić – SDA, op. a.) i prema pravilniku koji je on donio te analogno tome se treba presuda primijeniti i na sva ostala ministarstva za komisije koje su radile poslove iz djelokruga rada zaposlenika i u tijeku radnog vremena – kaže Špago za Avaz.